Főoldal Média Hírek Esztergomban indul a MOHU országos hulladékudvar-építési programja

Esztergomban indul a MOHU országos hulladékudvar-építési programja

2023. november 15.

2023 novemberében elkezdődik a MOHU nagyszabású, országos hulladékudvar-építési programja, melynek első helyszíne Esztergom. A korszerű létesítmény várhatóan 2024 májusától várja a város és térsége lakosságát, amelyet a következő tíz évben országszerte további 82 hasonló létesítmény követ. Első körben többek között Tisztaföldváron, Karcagon és Veresegyházán.

Esztergom, 2023 november 15. -  2023 novemberében elkezdődik a MOHU nagyszabású, országos hulladékudvar-építési programja, melynek első helyszíne Esztergom. A korszerű létesítmény várhatóan 2024 májusától várja a város és térsége lakosságát, amelyet a következő tíz évben országszerte további 82 hasonló létesítmény követ. Első körben többek között Tiszaföldváron, Karcagon és Veresegyházán. Az új hulladékudvarokban megnövekedett nyitvatartással várják a lakosokat és sokkal szélesebb lesz a leadható anyagok köre. A leadott hulladék mennyiségét és szállítását egy transzparens informatikai rendszer az ún. Waste tracking ellenőrzi. A hulladékudvar-rendszer fejlesztésének célja az újrahasznosítás növelése, a lerakás csökkentése és környezetünk megóvása. A MOHU a hazai hulladékudvarok fejlesztése érdekében több, mint tízmilliárd forint értékben fog beruházni a következő 10 évben.

 

1. 83 új hulladékudvart épít a MOHU országszerte.

2. A MOHU a hazai hulladékudvarok fejlesztése érdekében több tízmilliárd forint értékben fog beruházni a következő 10 évben.

3. Az új hulladékudvarokban egységesen heti 48 órás nyitvatartással várják a lakosokat, és sokkal szélesebb lesz a leadható hulladékok köre.

4. A leadott hulladék mennyiségét és szállítását egy transzparens informatikai rendszer az ún. Waste-tracking ellenőrzi.

5. A hulladékudvar-rendszer fejlesztésének célja a környezetünk védelme, az újrahasznosítás növelése, és a lerakás csökkentése.

6. Magyarországon 2021-ben több mint 2 millió tonna települési hulladék jutott a szelektív gyűjtést és az újrahasznosítást elkerülve a lerakókba. A MOHU célja ennek radikális lecsökkentése.

 

Napjainkban a nagy mennyiségben keletkező hulladékok és nem megfelelő kezelésük okozza az egyik legsúlyosabb fenntarthatósági problémát az emberiség számára. Ezt felismerve az Európai Unió ambiciózus vállalásokat tett. 2040-ig 65%-ra kell növelni a települési hulladék újrahasznosítását, ez a szám Magyarországon jelenleg több, mint 30%, a lerakást pedig 10%-ra kell csökkenteni, ez hazánkban most 50%.

A MOHU a célok elérése érdekében a lakosság számára modern, lakosságbarát hulladékgyűjtő udvarokat hoz létre. A hulladékudvar-hálózat bővítése és a szolgáltatás fejlesztése ugyanis javítja a hulladékok útjának követhetőségét, tisztább anyagáramokat eredményez, és több hulladéktípus gyűjtését teszi lehetővé. Ezekkel az intézkedésekkel, valamint szemléletformálással jelentősen növelhető az újrafeldolgozás aránya és csökkenthető a lerakókba kerülő hulladék mennyisége, illetve az illegális hulladéklerakás.

A MOHU a következő 10 évben országszerte 83 új hulladékgyűjtő udvart létesít. A hulladékudvarok kiépítése ütemezetten történik, évente mintegy 10 hulladékudvar előkészítése majd kivitelezése valósulhat meg 2025 évtől.

 

Miben lesznek mások az új hulladékudvarok?

A korábbi, széttöredezett rendszerben nagyon megoszló és változó volt a leadható hulladékok típusa hulladékudvaronként. Volt, ahol fémet volt, ahol textilt nem lehetett leadni, és szinte minden udvar saját maga döntötte el, mit vesz át. Ez a rendszer nagyon megnehezítette a hulladékok leadását, és nyomonkövetését. A MOHU által fejlesztett rendszer működése sokkal egyszerűbb lesz, hiszen az új hulladékudvarok mindegyikében ugyanazokat a hulladéktípusokat lehet majd leadni. Az udvarok kialakításában fontos szerepe lesz annak is, hogy a különböző hulladéktípusokat külön raktározzák, ne keveredjenek, és hogy a leadott anyagokat mérhetően gyűjtsék. A hulladék mennyiségét és útját az ún. Waste tracking rendszerben kell a hulladékudvarnak regisztrálnia. A pontos adatszolgáltatás érdekében minden udvarban hídmérleg, illetve lapmérleg is működik majd. Ez az egyik legfontosabb újítás, hiszen ennek köszönhetően országos szinten átlátható lesz a leadott hulladék típusa, mennyisége és útja. Az ebből nyerhető adat kulcsfontosságú ahhoz, hogy a lehető legjobban működjön az újrahasznosítás.

Az egyes udvarok mérete a települési adottságoktól, mindenekelőtt a lakosságszámtól és a rendelkezésre álló terület nagyságától, függően eltérhet.

A típustervek elkészítése során a MOHU kiemelt szempontként kezelte, hogy az új udvarok a helyszíni lehetőségek függvényében modern, lakosságbarát kialakításúak legyenek, a lehető legkönnyebb megközelíthetőséggel, parkolóhelyekkel és akadálymentes kialakítással.

A MOHU a nyitvatartási idő meghatározásakor is szem előtt tartotta a lakossági igényeket, így az új hulladékudvarok egy hétvégi napon is várják az ügyfeleket.

A tervezés folyamán a MOHU a környezetvédelmi és munkavédelmi szempontokat is maradéktalanul figyelembe vette, ügyelve egyebek mellett a veszélyes hulladékok megfelelő átvételét, tárolását és szállítását lehetővé tevő feltételek kialakítására, hogy ezek semmiképp ne kerüljenek ki a környezetbe.

A MOHU már eddig is jelentősen egyszerűsítette és gyorsította a hulladékgyűjtő udvarokban történő hulladékleadás menetét. Ennek köszönhetően 2023. július 1-jétől a lakcímkártya felmutatásával minden magyarországi lakos igénybe veheti az ország bármelyik hulladékudvarának szolgáltatásait.

 

Hol lesznek ilyen hulladékudvarok?

A tervezett új hulladékudvarok helyszínét a társaság minden esetben a település és térségének lakosságszáma, illetve a szolgáltatás helyi elérhetősége alapján választja ki. A MOHU első körben így azon települési önkormányzatokat kereste meg fejlesztési terveivel, ahol a lakosságszám megköveteli a hulladékudvar létesítését, illetve a környező településeken sem áll rendelkezésre hulladékudvar. A Koncesszió keretében foglalt vállalás alapján minden 5000 főt meghaladó népességű településen mobil vagy fix hulladékudvart, minden 10 000 főnél nagyobb lakosságszámú településen és a 25 000 főnél népesebb gyűjtőkörzetekben fix hulladékudvart szükséges létesíteni, illetve üzemeltetni.

 

Esztergomról röviden

Esztergom városa minden szempontból megfelel a fenti céloknak és kritériumoknak A városban és a környező településeken jelenleg nem működik hulladékgyűjtő udvar, lakosságszáma pedig megközelíti a 30 000 főt, amivel a KSH 2022. januári adatai alapján Magyarország 38. legnépesebb települése. Az Esztergomban létesítendő hulladékgyűjtő udvar nem csupán a város, hanem a környező települések például Tát, Tokod, Dorog, Kesztölc és Pilisszentkereszt lakossága számára is elérhető lesz, vagyis Esztergommal együtt több mint 60 000 fő számára.

A hulladékudvar lakosság előtti megnyitására a tervek szerint 2024 első felében kerülhet sor.

A MOHU a fentieknek megfelelően Esztergom mellett további települési önkormányzatokkal is felvette a kapcsolatot, és jelenleg már több helyszínen, így Tisztaföldváron, Karcagon, Veresegyházon is folyik a tervezés, hamarosan pedig várhatóan a további kivitelezési munkálatok is elkezdődhetnek.

Legújabb híreink

november 15.

Esztergomban indul a MOHU országos hulladékudvar-építési programja

2023 novemberében elkezdődik a MOHU nagyszabású, országos hulladékudvar-építési programja, melynek első helyszíne Esztergom. A korszerű létesítmény várhatóan 2024 májusától várja a város és térsége lakosságát, amelyet a következő tíz évben országszerte további 82 hasonló létesítmény követ. Első körben többek között Tisztaföldváron, Karcagon és Veresegyházán.

november 14.

Felhívás eredeti hulladéktermelőnek nem minősülő gazdasági szervezetek részére

Tájékoztatjuk, hogy amennyiben rendelkeznek 2023. július 1-jét megelőzően a gazdasági társasághoz került, a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozó koncessziós hulladékkal, azt 2023. október 1-jétől a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. Koncessziós Társaság a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. tv. (Ht.) 92/H.§ (9b) bekezdésének megfelelően veszi át. Az átvett hulladékért a gazdálkodó szervezet ellentételezésre nem jogosult és a koncessziós társaságnak az átvett hulladékkal kapcsolatban igazoltan felmerülő költségeit - a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) hatálya alá tartozó hulladékok kivételével - megtéríti.

november 07.

Tájékoztatás Kompenzációs listaárak módosításáról

Tájékoztatás a 2023. július, augusztus, szeptember és október hónapra vonatkozó Kompenzációs listaárak módosításáról